V jakých případech je vhodné uzavřít havarijní pojištění?

Uzavřené povinné ručení je určitý standard a základ, který je k provozu vozidla nevyhnutelný. Ovšem odborníci velmi často doporučují pořídit si i havarijní pojištění, které se velmi osvědčuje. Jeho nabídka je velmi pestrá, také díky konkurenčnímu boji, kdy se jednotlivé pojišťovny snaží nabídnout budoucím klientům vždy o něco více. Kdy se ale havarijní pojištění vyplatí mnohem méně? Je logické, že nejvíce se vyplatí pojistit auto nové, s jeho přibývajícími lety klesají i důvody, které vedly k pořízení pojištění. Starší vozidlo má totiž samozřejmě stále menší hodnotu, kdy se náklady na opravu případného defektu vyplatí více, než placené havarijní pojištění. Proto je více než vhodné vše si dopředu propočítat v souvislosti s tím, jak na tom vaše vozidlo je. Jako majitel nejlépe víte, kdy hodláte stávající auto vyměnit a jaké případné změny nastanou. Nastávají však případy, že se vyplatí pojistit i hodně staré auto, protože k takovým pojistkám bývají mnohdy připisovány zajímavé bonusy, které umožní pojistit například nové auto za více než skvělou cenu. Než tedy vynesete verdikt nad havarijním pojištěním, pořádně si vše promyslete, abyste posléze svého rozhodnutí nelitovali.

Antiradar varuje před policejním měřením rychlosti

Možná jste už slyšeli o antiradaru, díky kterému se lze vyvarovat pokutám za rychlou jízdu, protože vás včas varuje, že se blížíte k úseku, kde stojí policejní radar. Představuje tak velmi unikátní pojištění proti pokutám. Je to pasivní zařízení pracující na principu naladění na stejnou rádiovou vlnu, jakou využívají klasické silniční radary. Dá se tedy o tomto zařízení hovořit jako o přijímači, co vás s dostatečným předstihem upozorní na blížící se radar, abyste mohli svou jízdu uzpůsobit konkrétním předpisům. Mnohdy se stává, že povolený limit překračujete o pár kilometrů, aniž byste si to uvědomovali. Stačí mít zapnuté rádio, trochu se zamyslet a už se můžete dostat do nepovolené rychlosti. Diskuze o antiradarech je velmi aktuální téma, odborníci v této souvislosti nejsou takovému jednání nakloněny, faktem je, že antiradar lze libovolně koupit a užívat dle potřeby.

Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu

Koupě ojetého vozu může být způsob pořízení auta, při kterém ušetříme mnohdy docela slušnou částku. Zvláště v případě, že auto majitel prodává z důvodu náhlé finanční krize. Taková koupě ale i kromě pozitiv přináší možná rizika, která z této koupě udělají opravdu nevýhodný krok. Na co všechno si dát pozor, abychom nenaletěli? Častým nešvarem jsou přetočené tachometry, kdy se auto prodává s tím, že nemá najeto tolik, kolik ve skutečnosti. Odborníci udávají, že až 90 % ojetých aut je prodáváno právě s tímto problémem, proto je mnohem lepší neřešit to, ale o to více se zaměřit na celkový technický stav nabízeného auta. Ten je totiž stěžejní, protože udržované auto s více najetými kilometry může být ve finále v mnohem lepším stavu než auto, kterého si majitel nevšímal a najezdil s ním sice málo, ale nešetrným stylem. Dalším častým problémem jsou bouraná auta, přičemž tato skutečnost není nikde uvedena a majitel ji zatajuje. Lze ji odhalit různými odstíny laku, k tomuto účelu se dá sehnat i přístroj, který ukáže hloubku laku a odhalí tak, zda se jedná o původní, nebo novou vrstvu laku, která povětšinou značí právě to, že auto bylo nabouráno. Posledním nešvarem, kterým se v článku budeme zabývat, je případ, kdy je ojeté vozidlo na leasing a vy to zjistíte až ve chvíli, kdy ho chcete jít odhlásit, případně mu zařídit povinné ručení a jiné pojištění. Tím pádem je vozidlo majetkem leasingové společnosti a vy budete muset ještě hodně platit, než se stane vaším majetkem.

Jednobodové přestupky

Při používání vozidla se řidič může dopustit přestupku, který nebude nikterak nebezpečný, ale přece je trestán. Pokuta za takový přestupek se pohybuje v nejnižších možných částkách a dochází k přičtení 1 bodu k bodovému kontu řidiče. Jaké přestupky to jsou? Řadí se sem neoprávněné užití výstražného oranžového světla, neoprávněné užití modrého světla doplněného o zvukový signál, porušení povinnosti, kterou ukládá zákazová nebo příkazová značka, porušení ustanovení o osvětlení vozidla, neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu a nedovolené užití dálnice či rychlostní silnice vozidlem, jehož technický stav neumožňuje dosažení rychlosti pro daný úsek stanovené. Za všechny tyto jmenované přestupky se vám přičte zmíněný 1 bod a v rámci blokové pokuty zaplatíte maximálně 2000 Kč. Pokud se však chcete vyvarovat tomu, že by vám pokuta narušila finanční plán, je možné zřídit si tzv. pojištění pokut, které vám pomůže vypořádat se s náhlým placením za přestupky.

Používání telefonu při řízení motorového vozidla

Tento problém je na silnicích k vidění téměř na každých pár ujetých metrech. Řidiči telefonující za jízdy způsobem, že si normálně drží telefon u ucha. Psychologické poznatky však jasně dokazují, že rozptýlená pozornost na několikero podnětů je při řízení vozidla velmi nebezpečná. Snižuje se reakční čas dané osoby a také schopnost ovládat auto. Jak asi přeřadí řidič, který má k dispozici jen jednu volnou ruku? Pustí volant. I když to je otázka několika sekund, tak právě sekundy hrají hlavní roli při nehodách, protože zaváhání, přehlédnutí něčeho, to je také otázka „pouze“ pár vteřin, a přitom to může mít nedozírné následky. Pokud je řidič při telefonování chycen, je mu vystavena bloková pokuta ve výši 1000 Kč a do bodového konta přibudou 3 body. Takže pokud i vy takto používáte telefon, stačí pouze 4 případy, kdy vás policisté za tento přestupek zastaví, a jste zcela zbytečně vybodován. V dnešní době je pořízení handsfree, tedy zařízení, které umožňuje díky sluchátkům a miniaturnímu mikrofonu, co se připojí k telefonu, otázkou několika stovek, je tedy jasné, že se vyplatí mnohem více než pokuta, vybodování, nebo nejhorší varianta – nehoda. Telefon stejně jako alkohol za volant nepatří, bez nadsázky může být totiž jeho používání za jízdy nebezpečné ve stejné míře.

Pokuty za jízdu pod vlivem alkoholu ve vybraných zemích

Alkohol za volant nepatří, to ví už každé malé dítě, co sotva skončilo mateřskou školu. I když se v tomto ohledu na prevenci dbá, stále se najde vysoké procento řidičů, kteří i tak za volant usednou opilí. Kvůli alkoholem ovlivněnému myšlení nedokážou domyslet, jaké tragické následky může zrovna jejich jízda přivodit. Alkohol za volantem totiž v mnoha případech zabíjí a neuchrání před tím sebelepší pojištění. Pokud policisté takového řidiče přistihnou, může si být jistý, že se mu těch několik skleniček poměrně prodraží. Ve Francii je pokuta za jízdu pod vlivem až 750 Euro, v Německu také, v Rakousku je to až 3700 Euro, v Belgii klidně 10 000 Euro. Ve Velké Británii je řidič pokutován až do výše 5000 Liber, ve Švédsku až 600 Euro a v Itálii téměř 3000 Euro. Nejen z tohoto hlediska se jízda pod vlivem stane nejdražší jízdou života, samozřejmě dochází i k připisování bodů k bodovému kontu každého řidiče, které může končit i odebráním řidičského průkazu, což může pro mnohé řidiče představovat posléze opravdu velký problém, třeba v případě, že vozidlo používají ke své práci.

Ekologická likvidace vozidla

Stojí vám u domu auto, co již dosloužilo a postupem času se z něho stává vrak, co jen překáží a navíc vůbec nevypadá dobře? Uvažujte o ekologické likvidaci vozidla, která vám dá navíc pocit, že jste udělali dobrý skutek pro svou krajinu a přírodu, v níž žijete. Pokud si myslíte, že lepším způsobem je auto někde odstavit, riskujete ne zrovna nízkou pokutu. Přitom stačí tak málo. Ekologickou likvidaci provádějí firmy, co disponují patřičnou licencí, která k těmto úkonům opravňuje. Z toho důvodu, je dobré ověřit si vyhlídnuté vrakoviště a přesvědčit se o tom, že z tohoto hlediska je u něj vše v pořádku. Tyto společnosti auto poté zcela rozeberou a ekologicky recyklují. Posléze obdržíte osvědčení o tom, že jste svůj vrak nechali ekologicky zlikvidovat. Před samotnou likvidací však samozřejmě musíte prokázat, že jste právoplatným majitelem vozidla. Není to opravdu nic těžkého a rozhodně je tento postup lepší, než si nechávat auto někde na zahradě a ohrožovat sebe, přírodu i své blízké látkami, co z auta postupně vytékají. Nemluvě o tom, že by se místo právě na té zahradě dalo využít k mnohem lepšímu účelu.

Pojištění čelního skla

Havarijní pojištění umožňuje pojistit se proti případným ztrátám poškozením vlastního vozidla. Pojistky jsou velmi variabilní a dají se kombinovat dle přesných požadavků majitele vozidla. Čelní sklo patří k těm částím auta, co bývají hodně zkoušené. Stačí kamínek odražený od auta jedoucího před vámi a problém je na světě. Povětšinou je nemožné auto před vámi zastavit a vyřídit tak případnou škodu přes jeho povinné ručení, proto je doporučováno uzavřít pojištění čelního skla, díky kterému budete mít jistotu, že pořízení nového skla nebude finanční problém a zátěž. I to je důvod, proč si toto připojištění zvolit.

Jak na výpověď povinného ručení

Tak jako každý jiný produkt, i povinné ručení lze ukončit. Je jedno, jaké vás k tomu vedou důvody, ať už nalezení pro vás výhodnější nabídky, nebo třeba prodej vozidla, je třeba však pamatovat na podmínky, které s sebou výpověď tohoto pojištění nese. Jestliže jste auto prodali, stačí na pojišťovnu zanést kupní smlouvu, co jste uzavřeli s novým majitelem. V den, k němuž se smlouva váže, zanikne povinné ručení, co jste vy uzavřeli. Všechna povinnost se poté začne týkat nového majitele, na kterém už je další postup. Pokud vás k výpovědi vede nějaký osobní důvod, co byl nastíněn výše, pak pamatujte na to, že výpověď je třeba doručit nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období. V případě, že nevíte, kdy pojistné období končí, stačí nahlédnout do smlouvy o povinném ručení. Jiným případem výpovědi povinného ručení je případ, kdy ho nebudete platit, v tom případě je samozřejmě ukončující stranou pojišťovna, která vás s postupem seznámí v došlé upomínce.

Euroformulář – záznam o nehodě

Silnice mohou být občas zrádné, a tak se i přes velkou snahu jednotlivých účastníků provozu může nějaký ten karambol stát. Pokud jsou jeho výsledkem jen pomačkané plechy, můžete si oddychnout, a to v případě, že máte povinné ručení či další doprovodná pojištění. Jestliže se jednotliví účastníci dokážou dohodnout, nikdo není zraněný a škoda nepřesahuje 100 000 Kč, pak se ani nemusí volat příslušné orgány, co by vzniklou nehodu zapsaly. Vy jste však povinni vyplnit Euroformulář, tedy záznam o dopravní nehodě. Ten je doplňkem uzavřeného povinného ručení a vždycky byste ho měli mít v autě. Pokud by vám však vyplnění dělalo problémy, pak stačí kontaktovat pojišťovnu, od které ručení máte, a měla by vám poradit, případně do terénu vyslat asistenční službu, pokud ji máte zahrnout v pojištění, co jste uzavřeli.

Pojištění proti dopravním pokutám

Občas se každému řidiči stane, že mu hrozí pokuta. Ta může celkem výrazně narušit rozpočet a znepříjemnit tak nejeden den. Existuje však možnost, jak se pojistit proti dopravním nehodám, abyste se nemuseli obávat toho, že vás pokuta zaskočí ve chvíli, kdy se vám to bude nejméně hodit. Pojištění proti pokutám za vás zaplatí pokutu ve správním řízení, v případě potřeby zajistí i zaplacení právních služeb a také zmírní finanční ztrátu při odebrání řidičského průkazu. Toto pojištění se stává velmi oblíbeným, vždyť kdo by nechtěl mít jistotu, že případná pokuta ho nijak nezasáhne. Tak jako se dá sjednat povinné ručení online, i tento unikátní typ pojistky lze vyřídit během několika málo minut z pohodlí domova či kanceláře od monitoru vlastního počítače.

Největší riziko představuje nepřiměřená rychlost

Dopravní nehody mají mnoho příčin. Existuje však jedna, které nad ostatními bohužel vyniká. A tou je nepřiměřená rychlost. Tuto skutečnost připomíná Evropská rada pro bezpečnost dopravy, která tak vyzývá, aby řidiči dodržovali předpisy a zbytečně neriskovali. Rada uvádí, že dle statistických dat vyhodnocených z nehod nejčastěji překračují rychlost řidiči ve věku 18 až 20 let, ti podle evropských měřítek stojí na vině hned v 26 % všech nehod. I z toho důvodu se stále více diskutuje o tom, jak proti takovým řidičům postupovat a hovoří se stále častěji o skutečně závažných a hlubokých opatřeních, které by měly působit i jako prevence před dalšími, kteří by chtěli jezdit rychle a ohrožovat tak všechny ostatní účastníky silničního provozu. Pokud i vy patříte k vyznavačům divoké a rychlé jízdy, pamatujte na to, že v případě nehody vás nezachrání ani sebelepší pojištění, protože úmrtnost při nehodách způsobených vysokou rychlosti dosahuje skutečně vysokých hodnot.

Zelená karta

Zelená karta je nedůležitějším dokladem o tom, že máte uzavřené povinné ručení, a proto je nutné dbát na to, abyste ji vždy, když vyjedete na silnice, měli u sebe. Zelená karta představuje jediný právoplatný doklad o tomto druhu pojištění. Platí i na územích cizích států, takže pokud se chystáte na zahraniční cestu a máte uzavřené povinné ručení, máte jistotu o tom, že potřebný doklad už vlastníte. V opačném případě můžete využít jedinečné možnosti, a to sjednat si pojištění online, kdy vám i Zelená karta bude vydána touto cestou, abyste neztráceli čas chozením na pojišťovnu. Co se týče států, kde všude vám bude Zelená karta platit, jedná se o ty samé země, které se řadí do Evropského hospodářského prostoru a státy, co ustanovila vyhláška Ministerstva financí.

Srovnávače povinného ručení – kvalitní pomocníci při výběru pojištění

Možná jste právě v situaci, kdy se rozhodujete, jaké povinné ručení pro své vozidlo pořídit. Bez povinného ručení totiž riskujete, že vás případný karambol nebo i obyčejná kontrola přijde hodně draho. Jak se ale v tolika nabídkách, kterými disponuje český trh s pojištěním, vyznat? povinné ručení srovnání vám umožní porovnat nejlepší nabídky přehledně a bez zacházení do zbytečnosti a na jeho základě budete moci uzavřít pojištění online cestou. Srovnávačů existuje nespočet, oblíbeným jsou například stránky Epojisteni.cz, které díky výhodným smlouvám s pojišťovnami zaručují předložení té nejlepší nabídky, abyste se mohli rozhodnout pro to nejlevnější povinné ručení, které je možno uzavřít. Nespornou výhodou srovnávačů je kromě exkluzivních nabídek také fakt, že nikam nemusíte běhat, volat a pročítat kvanta mnohdy zbytečných informací, protože vám jsou předložena čistá fakta, na základě kterých se můžete rozhodnout.

Havarijní pojištění – dle čeho vybírat?

V České republice je třeba k provozu motorového vozidla uzavřít povinné ručení, to je základ, který je nutný. Existuje však i havarijní pojištění, jehož pořízení odborníci doporučují, protože vám bude přinášet pocit jistoty, že když se cokoliv stane, nezruinuje to váš rodinný rozpočet. Při výběru havarijního pojištění je třeba popřemýšlet o tom, jakým způsobem auto využíváte, nebo také v jaké oblasti s ním jezdíte apod. Tak jako existuje povinné ručení v mnoha variacích, tak i toto pojištění vozidel má svou pestrou nabídku. Můžete se v ní orientovat na základě pojistných rizik. Ta jsou základní a vedlejší, přičemž za základní riziko je jednoznačně považována dopravní nehoda. K tomuto typu rizika se vztahuje i nepříjemná událost, jakou je krádež vozidla, takže jestliže bydlíte v oblasti, kde je zvýšený počet výskytu krádeží, není nad čím přemýšlet. K základní pojistným rizikům patří také působení přírodních živlů, co je tak nepředvídatelné a zásah cizí osoby. Havarijní pojištění se však dá vybrat i v souvislosti s vedlejšími pojistnými riziky. Ty jsou tvořeny pojištěním zavazadel, popřípadě osob ve vozidle nebo pojištěním předního skla, u kterého stačí k poničení i malý kamínek, co odlítne od auta jedoucího před vámi. Jako majitel auta byste určitě měl zvážit míru rizik, kterým je váš plechový miláček při provozu vystaven a dle toho si vybrat havarijní pojištění, které rozhodně není zbytečnou položkou.

Neuzavřené povinné ručení se může pěkně prodražit

Zákon každému majiteli vozidla ukládá povinnost uzavřít povinné ručení, pokud tuto povinnost majitel auta opomíjí, pak se vystavuje velkému riziku, že bude sankciován. Samotná pokuta může dosáhnout až ke 40 000 Kč. Ale to není konečná částka za provoz auta bez zákonného pojištění. Je třeba k ní připočíst ještě pokutu za dny, po které se s autem bez ručení jezdilo. Za každý takový den se platí od 20 do 300 Kč dle kategorie, do níž vaše auto parametrově spadá. I když je tato pokuta nepříjemná záležitost, může nastat i chvíle, kdy si budete doslova trhat vlasy, že jste se na povinné ručení, lidově řečeno, vykašlali. Tou chvílí je vámi způsobená nehoda, při níž poničíte i jiná vozidla. V takovém případě budete muset veškeré škody zaplatit ze svého než je tomu v případě povinného ručení, které je uzavíráno přesně pro tyto události, aby za vás zaplatilo (nebo se alespoň z velké části na pokrytí podílelo) škody, když způsobíte nehodu.

Na povinné ručení se nesmí zapomenout

Možná jste právě koupili auto a přemýšlíte, zda jste na něco nezapomněli. Pokud máte uzavřené povinné ručení, můžete si oddychnout, jedna z největších starostí vám už odpadla. Pokud jste zákonné pojištění vozidla, jak o povinném ručení mluví právo, ještě nestihli zařídit, možná si zaděláváte na problém. A to především v případě, že s vozidlem jezdíte. Žádné motorové vozidlo totiž nesmí být provozováno na pozemních komunikacích bez platného povinného ručení. Naštěstí je možné uzavřít pojištění online, takže z pohodlí domova uděláte vše potřebné. Stačí si pročíst jednotlivé nabídky, porovnat je a vybrat si pojištění, které bude naplňovat vaše představy i požadavky. Nedokládejte však uzavření smlouvy a vykonejte to co nejdříve, mohlo by se totiž stát, že se vám řízení pěkně prodraží.